Personer som får en demensdiagnose før fylte 65 år, betegnes som yngre. Kommunen har egne tilbud til yngre personer med demens og deres pårørende.
I Norge anslås det at det finnes 3 - 4000 personer under 65 år med en demens diagnose. De kognitive symptomene varierer i større grad hos yngre personer enn elder. Kommunen har ulike tilbud til familier som er rammet av demens før 65 år.
Pårørendeskole:
Vi holder egne kurs for ektefeller/partnere til yngre personer med demens hver høst.
Målet er å gi kunnskap om demens og tilby støtte og veiledning til pårørende til personer med demens gjennom forelesninger og gruppesamtaler. Her møter du andre i samme situasjon, og får informasjon fra fagpersoner med kompetanse på området. Kurset er gratis.
Ta kontakt med en demensrådgiver for mer informasjon og program.
Påmelding og eventuelle spørsmål, ta kontakt på e-post: demensinfo@baerum.kommune.no
Atrium dagaktivitetssenter – DAGA:
Dette er ett dagsenteret for yngre personer med demens som bor hjemme.
På dagsenteret blir det servert to måltider. Det er fokus på den gode samtalen, fysisk aktivitet, sang, musikk, dans, og andre aktiviteter som spill og quiz.
Det er en fast tur dag i uken og hvis været tillater det, tar de gjerne med seg maten ut på disse dagene.
Det er en egen buss som henter og bringer til og fra dagsenteret.
Følg Atrium dagaktivietetssenter DAGA på Facebook
Nyttige lenker
- Demens - Helsedirektoratet
- Bjørnegård aktivitetshus: Bjørnegård aktivitetshus | Bærum kommune (baerum.kommune.no)
- Frisklivssenteret: Om Frisklivssenteret i Bærum | Tjenester Helse og omsorg | Bærum kommune (baerum.kommune.no)
- Likeperson: Hva er en likeperson? (nasjonalforeningen.no)
- Demenslinjen: Demenslinjen (nasjonalforeningen.no)